Styl industrialny wrócił do łask wraz z modą na lofty, czyli mieszkania tworzone w przestrzeniach poprzemysłowych. Chociaż zazwyczaj spotykamy go w dużych apartamentach, również właściciele małych lokali mają szansę na osiągnięcie industrialnego efektu. Czytaj dalej, jeśli marzysz o mieszkaniu w stylu industrialnym.

Co to jest styl industrialny?

Pierwsze wnętrza w stylu industrialnym zaczęły powstawać w latach 50. w USA w lokalach wynajmowanych po upadłych fabrykach i warsztatach przemysłowych. Niskie ceny najmu przyciągały artystów, którzy urządzali surowe przestrzenie w nowoczesny sposób. Zazwyczaj mieszkanie było dla nich również pracownią, dlatego nie zaprzątali sobie głowy nadmiernym wyposażeniem. Właścicielem najbardziej znanego industrialnego wnętrza, Fabryki, był Andy Warhol.

Obecnie już chyba każdy kojarzy podstawowe cechy stylu industrialnego: otwartą przestrzeń, małą ilość mebli, pozorny brak wykończenia. Urządzane w ten sposób są nie tylko mieszkania, ale też biura czy restauracje. W ostatnich latach styl industrialny przeżywa nieprzerwany boom w Polsce.

Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?  

1.   Wybierz otwartą przestrzeń

Wnętrza industrialne charakteryzują się brakiem ścian dzielących poszczególne pomieszczenia i wysokimi sufitami. Jeżeli szukasz mieszkania do przerobienia na styl industrialny, celuj w przedwojenne kamienice. Wiele z nich posiada apartamenty z kilkoma przechodnimi pokojami, które po wyburzeniu ścian stworzą wnętrze podobne do poprzemysłowego. 

2.   Postaw na funkcjonalne meble w małej ilości

Fakt, że masz dużo wolnego metrażu, nie powinien zachęcać do zagracania mieszkania. Industrialne wnętrze musi pozostać przestrzenne. Ogranicz ilość mebli do najpotrzebniejszych np. wybierz dużą kanapę lub narożnik zamiast mniejszej sofy z fotelami. W kuchni dobrze sprawdzi się wyspa, która może służyć jednocześnie za blat roboczy i stół jadalny. W kwestii wyposażenia najważniejsza jest funkcjonalność – wnętrza w stylu industrialnym cechuje mała ilość ozdób i dodatków.

3.   Zadbaj o oświetlenie

Pofabryczne przestrzenie zazwyczaj posiadały duże okna. Ten trend pozostał częścią stylu industrialnego do dziś. Jeśli dopiero szukasz mieszkania, zdecydowanie weź to pod uwagę. Przerabiasz wnętrze na styl industrialny? Całkowicie zrezygnuj z zasłon i firan lub zamień je na żaluzje w monochromatycznych odcieniach.

Poza światłem dziennym zadbaj o oświetlenie elektryczne. Lampy w stylu industrialnym stylizowane są na przedwojenne modele obecne w fabrykach. Zazwyczaj wykonane są ze stali lub surowego drewna. Świetnie w wystrój industrialny wpisują się również odsłonięte żarówki w różnych rozmiarach oraz druciane klosze.

4.   Zachowaj chłodną kolorystykę

Industrialne wnętrze jest z natury surowe. Nie uświadczysz w nim wielu barw – przeważają biel, czerń i szarość. Przy urządzaniu mieszkania w stylu industrialnym kolory ścian i meble powinny pozostać wyłącznie w tej kolorystyce.

Nieco życia wnoszą dodatki w żywszych odcieniach np. żółci, czerwieni czy turkusie. Jednak nie należy przesadzać z ich ilością. Pamiętaj, że umiar i minimalizm to podstawy stylu industrialnego. Ogólne wrażenie wnętrza musi pozostać chłodne i spokojne.

5.   Nawiąż do przemysłowego charakteru wnętrza

Wiele osób nie potrafi rozróżnić stylu industrialnego od loftowego, ponieważ oba wystroje powstają w przestrzeniach pofabrycznych. Jednak aranżacje industrialne wykorzystują elementy pozostałe po wcześniejszym przeznaczeniu wnętrza np. cegły na ścianach czy oświetlenie. W stylu loftowym raczej tego nie uświadczysz.

Również ozdoby industrialne często są związane z przemysłem. Grafiki na ścianach z modelami maszyn czy przedmioty użytkowe vintage, takie jak stary gramofon czy maszyna do szycia, idealnie sprawdzą się jako dodatki w mieszkaniu industrialnym. Należy też zrezygnować z dużej ilości roślin.

Styl industrialny w małym mieszkaniu

Pragniesz zaprojektować mieszkanie w stylu industrialnym, a posiadasz niewielki metraż? Nie musisz planować przeprowadzki! Jak widzisz, część z powyższych rad znajdzie swoje zastosowanie również w małych mieszkaniach. Postaw na monochromatyczną kolorystykę oraz małą ilość mebli i dodatków. Część z nich możesz oddać lub wyrzucić, ale pomyśl też o ich odnowieniu. Ulubiona czerwona kanapa w dobrym stanie nie musi iść na śmietnik. Wystarczy zmienić jej obicie na kolor szary lub czarny, czyli zgodny z industrialnym duchem. 

Podczas urządzania inspiruj się elementami przemysłowymi. Zakup stalowych lamp o wystających żarówkach czy paru urządzeń vintage od razu odmieni charakter twojego wnętrza. W kwestii dodatków postaw na prostotę – wymyślne rzeźby czy ornamenty nie mają racji bytu w stylu industrialnym.

Przy odrobinie chęci każde wnętrze można urządzić w stylu industrialnym. Rzeczywiście może wymagać to licznych zmian, zwłaszcza w PRL-owskich mieszkaniach, gdzie każdy wolny metr zastawiony jest meblami. Zacznij od kilku industrialnych dodatków, a efekt końcowy na pewno będzie tego warty.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here