Decydując się na posiadanie kota w mieszkaniu czy w domu, musimy mieć świadomość, że zwierzęta te lubią niezależność i przestrzeń, mają swoje potrzeby, których nie należy lekceważyć. Koty preferują ruch, zabawę czy drapanie, dlatego każdy właściciel powinien wiedzieć, że aranżacja przestrzeni dla kota nie może być przypadkowa.

Kuweta – przede wszystkim

Kuweta należy do obowiązkowego wyposażenia miejsca, w którym żyje kot, nawet jeżeli jest on zwierzęciem wychodzącym na zewnątrz. Dla niego takie miejsce wiąże się z bezpieczeństwem. Brak kuwety lub jej nieodpowiednie dobranie może skutkować przypadkowym wypróżnianiem się kotów gdzie popadnie.

Kocia toaleta może być plastikowa lub ceramiczna. Te pierwsze są tańsze, lekkie i łatwe w przenoszeniu, natomiast ceramika jest bardziej higieniczna, ale też cięższa. O wiele ważniejsze niż materiał, z którego wykonana jest kuweta, jest jej zlokalizowanie. Warto, aby zapewnić zwierzęciu spokój: najlepiej kiedy jest ona ustawiona w miejscu rzadko uczęszczanym i ustronnym. Powinna stać z daleka od jedzenia (zarówno kociego, jak i ludzkiego), a także urządzeń, które wydają głośne dźwięki.

Żwirek to również obowiązkowe wyposażenie. Wypełnienie kuwety ma służyć ukryciu nieczystości, pochłanianiu zapachów i utrzymaniu kociej toalety w czystości. Rynek oferuje wiele rodzajów żwirków, ale ostateczna decyzja i tak należy do zwierzęcia, które albo zaakceptuje określone wypełnienie i bez problemu będzie załatwiać swoje potrzeby w kuwecie, albo niezadowolone, będzie szukało alternatyw w innych miejscach w domu.

Karma

W wypadku kotów, ważne jest, aby dostosować ich żywienie do wieku. Młode zwierzaki mają inne potrzeby niż dorosłe osobniki, dlatego należy wybierać takie karmy, które będą uwzględniały szczególne wymagania kotów na różnych etapach rozwoju.

Kolejnym must have dla kota jest miska, a tak naprawdę dwie – na jedzenie i wodę.

Miski i poidełka mogą być różne – plastikowe, ceramiczne czy metalowe. Ważne, aby regularnie dbać o ich czystość, a także, aby w poidełku zawsze znajdowała się świeża woda. Warto zaopatrzyć się w specjalne maty antypoślizgowe – dzięki temu miski, w trakcie jedzenia czy picia, nie będą się przesuwały, a to pozwoli na utrzymanie czystości i dobrego stanu podłogi.

Kocie zabawy

Kotom, szczególnie domowym, nie wychodzącym na zewnątrz, należy zapewnić ruch i rozrywkę. Odpowiednio dobrany drapak umożliwia kotu aktywne spędzanie czasu, co chroni go przed nadwagą i problemami ze stawami.

Dodatkowo, jest to sposób na nudę i zapewnienie zwierzęciu aktywności. Drapak również może stać się miejscem odosobnienia dla kota, gdzie zostawiając swoje zapachy, zwierzę realizuje swoje naturalne instynkty. Ponadto, jest to doskonały sposób na wzmocnienie pazurków u kota i jednoczesne zabezpieczenie mebli przed zniszczeniem ich przez drapanie.

Dla kotów bardzo ważna jest również zabawa. Umożliwia ona zaspokojenie wewnętrznych instynktów, ale także pozwala na wzmocnienie więzi pomiędzy zwierzęciem, a człowiekiem. Koty lubią kolorowe zabawki z piórkami, futerkiem czy wystającymi elementami. Warto, na samym początku, kupić kilka różnych zabawek i obserwować, którymi zwierzę bawi się najczęściej. Akcesoriami do zabawy mogą być również tekturowe kartony z wyciętymi dziurami, pudełka czy zgniecione w kulki gazety.

Legowisko dla kota

Koty lubią spać nawet do 16 godzin na dobę. Na miejsce drzemki nierzadko wybierają łóżka, kaloryfery czy parapety, jednak to nie znaczy, że zwierzę nie musi mieć swojego własnego miejsca do odpoczynku. Odpowiednio dobrane legowisko zagwarantuje kotu spokój i poczucie bezpieczeństwa. Ważne jest, aby było ono wygodne i komfortowe. Dodatkową zaletą będą wysokie brzegi, które zapewnią zwierzęciu komfort leżakowania. Warto również wybrać taki model, który zmieści się w pralce.

Kocie podróżowanie

Transporter to kolejne, niezbędne w wypadku posiadania kota, akcesorium. Wynika to z faktu, że nierzadko zdarzy się konieczność podróży ze zwierzakiem, np. kiedy zaistnieje okazja wyjazdu na weekend, czy konieczność wizyty u weterynarza.

Należy wiedzieć, że podróżowanie dla kota to bardzo stresujące wydarzenie, dlatego należy zaopatrzyć się w odpowiednio duży i mocny transporter.

Zamiast transportera, można również zdecydować się na szelki dla kota, które wpina się w pasy bezpieczeństwa.

Bezpieczne kocie życie!

Warto również pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu balkonów i okien. Koty to ciekawskie zwierzęta, dlatego należy zredukować ryzyko wypadnięcia zwierzęcia przez otwarte drzwi balkonowe czy okna. W tym celu można zamontować specjalne siatki oraz kratki zabezpieczające.

Powyższa lista to najważniejsze dla kota akcesoria. Warto je zakupić, aby zapewnić zwierzęciu komfort i wygodę. Pamiętajmy też, że wyżej wymienione pozycje ułatwią życie nie tylko naszym zwierzakom, ale również ich właścicielom. Pozwalają na zachowanie porządku i właściwego stanu mebli, przy równoczesnym poszanowaniu kocich potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here