Posiadanie własnej garderoby, to marzenie wielu osób. Jednak ograniczeniem mogą być pieniądze niezbędne na jej wykonanie oraz metraż domu czy mieszkania. Garderoba pozwala na stworzenie miejsca do przechowywania ubrań i dodatków oraz na zagospodarowanie każdego miejsca w domu od podłogi aż po sufit. Są też osoby, które postrzegają posiadanie własnej garderoby jako zbędną rzecz i przejaw luksusu.

Jak ma wyglądać garderoba?

Trzeba jednak pamiętać, że to nie metraż garderoby decyduje o tym, czy spełnia ona swoje podstawowe zadanie, ale jej funkcjonalne zaplanowanie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wybór dużych, przestrzennych szaf wnękowych. Taka szafa powinna być pojemna i funkcjonalna, ale przed zaprojektowaniem powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, co dokładnie chcemy w niej przechowywać. Wielu osobom będzie służyła do przechowywania odzieży i akcesoriów, a inni będą trzymać także pościel, a nawet deskę do prasowania, czy stojącą suszarkę do ubrań. Funkcjonalność garderoby zapewnią półki, szafki, szuflady, do których należy się łatwo dostać.

Niezbędne w każdej szafie są drążki na wieszaki na różnych wysokościach, lustro, w którym możemy zobaczyć całą sylwetkę, a nie tylko do połowy. W garderobie nie powinno zabraknąć odpowiedniego oświetlenia. Najlepszym rozwiązaniem jest oświetlenie punktowe, ale nie wyklucza to zamontowania listwy z oświetleniem pod sufitem lub wzdłuż krawędzi ścian.  Oświetlenie powinno być barwą zbliżone do dziennego światła, dzięki czemu kolory naszych ubrań nie będą przekłamane. Wiele osób urządzając garderobę zapomina  o wentylacji w pomieszczeniu, a to błąd, gdyż ma to wpływ na stan ubrań.

Garderoba w małym mieszkaniu

Garderoba w małych mieszkaniach nie będzie stanowiła oddzielnego pomieszczenia. W takim wypadku należy pomyśleć o funkcjonalnym zaplanowaniu sypialni, pokoju dziennego czy przedpokoju. Decyzję o wybudowaniu garderoby na małej przestrzeni trzeba dobrze przemyśleć, gdyż źle zaprojektowana może zabrać cenną przestrzeń. Warto również dostosować ją do potrzeb pozostałych domowników. Najpopularniejsze rozwiązania to: garderoba z meblami na wymiar, jako wnęka w pomieszczeniu lub garderoba w osobnej szafie.

Meble na wymiar pozwolą maksymalnie wykorzystać miejsce w którym mają stać. Ułatwią również wykorzystanie każdego centymetra mebli, które można również dostosować do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu tworzymy spójną aranżację wnętrza.

Stworzenie garderoby we wnęce, to bardzo użyteczne rozwiązanie. Obecnie w nowym budownictwie praktycznie w każdym mieszkaniu są wnęki na duże szafy, które przechowają nasze rzeczy. Wnęka pełni funkcję przechowalni można tutaj wstawić szafę z licznymi półkami i szufladami oraz funkcję dekoracyjną. W dużych wnękach oprócz szafy może znaleźć się miejsce na siedzisko, czy biblioteczkę. Garderobę można również zaprojektować pod schodami, ale jest to możliwe w mieszkaniach z antresolą lub małych domach.

Natomiast garderoba w osobnej szafie to najpopularniejsze rozwiązanie. Pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Decydując się na szafę warto wybrać taką, która ma dużo półek, szuflad, przegród, które umożliwią rozmieszczenie odzieży.

Aranżacja małej garderoby w mieszkaniu w bloku nie jest trudnym wyzwaniem. Wymaga jedynie dokonania prawidłowych pomiarów i zadecydowania o formie samej garderoby.

Garderoba na dużej przestrzeni

Jeżeli mieszkamy w domu jednorodzinnym, w którym jedno z pomieszczeń możemy przeznaczyć na garderobę, to ograniczenia nas jedynie wyobraźnia. Takie rozwiązanie umożliwi w sposób szybki i wygodny rozmieścić ubrania. Jest to dobry pomysł dla osób, które posiadają dużą ilość ubrań. Na mniejszej przestrzeni trudno byłoby się zorientować, co się posiada, a czego nie we własnej szafie. Dużym plusem jest przechowywanie wszystkie rzeczy w jednym miejscu. Osobna garderoba  przedłuży życia ubrań, ponieważ nie tylko pranie i suszenie ma na to wpływ.

Garderoba powinna znajdować się w pomieszczeniu o kształcie kwadratu lub prostokąta. Najlepiej, aby miała zamontowaną wentylację i okno, dzięki któremu jest dostęp do dziennego światła.

Rozplanowanie przestrzeni przechowywania odzieży jest istotną kwestią. Uporządkowanie dużej ilości drobniejszych akcesoriów będzie zdecydowanie prostsze, jeśli umieścimy w garderobie specjalne pojemniki oraz kosze. Takie rozwiązanie jest korzystne nie tylko organizacji drobiazgów, ale także dla zachowania porządku w samej garderobie. W nowoczesnej garderobie musi się znaleźć miejsce na wysuwane półki, które nie zawierają wiele miejsca, a znacznie ułatwiają rozkład odzieży i akcesoriów. Ciekawym rozwiązaniem są wysuwane półki na buty, które ułatwią znalezienie tej odpowiedniej pary.

W projektowaniu garderoby wykorzystuje się także wysuwane wieszaki, które są alternatywą dla tradycyjnych drążków, zapewniając lepszy dostęp do wszystkich rzeczy, które są na nim zawieszone.

W obecnych czasach garderoba nie jest przejawem luksusu. Dla osób, które decydują się na wybudowanie domu naturalną decyzją jest stworzenie garderoby odpowiedniej pod własne i domowników potrzeby. Natomiast osoby, które mieszkają w mniejszych metrażach próbują stworzyć choć namiastkę wymarzonej garderoby. Każdy chce, aby ich ubrania i dodatki były przechowywane w  sposób, który pozwoli przedłużyć ich życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here