Niektórzy nie wyobrażają sobie domu bez dywanów. Tymczasem dla innych są one jedynie niepotrzebnymi zbieraczami kurzu lub sierści zwierzaków. Okazuje się, że wybór idealnego dywanu nie jest wcale łatwy. Nie zawsze przypadnie nam do gustu taki, który będzie pasował do reszty pomieszczenia. Czym kierować się przy wyborze dywanu?

Nie tylko rozmiar ma znaczenie w tej kwestii. Ważnymi cechami są również długość włosia, kolor i kształt. Nawet najpiękniejszy dywan po trafieniu do nieodpowiedniego pokoju może stać się utrapieniem. Chociaż funkcja tych wyrobów jest przede wszystkim ozdobna, warto pomyśleć również o praktycznych stronach ich użytkowania.

Jak wybrać idealny dywan?

Rozmiar i kształt

Wydaje ci się, że dywan powinien być takich samych rozmiarów jak pokój? Absolutnie nie! Zbyt duży dywan będzie utrudniał otwieranie drzwi. Przed zakupem zmierz dokładnie pomieszczenie. Zazwyczaj najlepiej sprawdza się pozostawienie zapasu ok. 90cm pomiędzy ścianami a krawędziami dywanu. Jeśli koniecznie chcesz zakryć całą podłogę, zdecyduj się na wykładzinę.

Szukasz dywanu pod stolik kawowy lub stół w jadalni? W tym przypadku musisz dostosować rozmiar do ich wielkości. Dywan pod stolikiem kawowym powinien być większy od jego blatu o ok. 30 cm z każdej strony. Z kolei przy stole jadalnym jest to aż 120 cm! Taki zapas umożliwia swobodne przesuwanie krzeseł i zapobiega podwijaniu kobierca pod nogami.

Kwestia kształtu jest mocno indywidualna. W teorii powinien on być dopasowany do pomieszczenia, w którym dywan się znajduje lub stołu, jeśli leży pod nim. Jednak często spotykane są odstępstwa od tej reguły. Dla przykładu pod okrągłymi stołami jadalnymi rzadko zobaczymy dywan o tym samym kształcie. Dlaczego? Producenci zazwyczaj tworzą okrągłe kobierce w małych rozmiarach, więc trudno je dostać.

Jeśli szukasz dywanu typowo ozdobnego, możesz nieco zaszaleć z kształtem. Zwłaszcza artystyczne kobierce znajdziesz właściwie w każdej formie. Również w pokoju dziecięcym sprawdzi się dywan o nietypowym kształcie np. lalki, samochodu, a nawet gry w klasy!

Kolor i wzór

Kolor dywanu powinien być dobrany do pozostałych barw w pomieszczeniu. Ważne też jest przeznaczenie pokoju. Nie ma sensu kłaść jasnego dywanika w przedpokoju czy sypialni dziecka, bo zaraz ulegnie zabrudzeniu. Jednak słoneczne barwy sprawdzą się, kiedy chcesz optycznie powiększyć pomieszczenie. I na odwrót – ciemny dywan sprawi, że pokój będzie wyglądał na mniejszy.

Podobają ci się artystyczne, pstrokate kobierce? W takim przypadku reszta pomieszczenia musi pozostać stonowana. Dobrze dopasować wszystkie dodatki w pokoju do siebie – czy to kolorystycznie, czy pod względem stylu lub wzorów. Jeśli w pomieszczeniu jest dużo wzorzystych ozdób, postaw na prosty dywan w jednym kolorze.

Do pokoju dziecięcego świetnie nadają się dywaniki, które mogą służyć również zabawie czy edukacji. Wcześniej wspomnieliśmy już o dywanie, który imituje planszę do gry w klasy. Można spotkać też wzory takie jak plan miasta, alfabet, tabliczka mnożenia czy boisko do piłki nożnej. Wybór jest tak szeroki, że bez problemu dobierzesz dywan do zainteresowań twojego dziecka.

Wysokość włosia

Wszyscy uwielbiają puchate dywany z długim włosiem. Chodzenie po nich boso jest samą przyjemnością. Niestety, nie należą one do najbardziej praktycznych i w wielu pomieszczeniach przyniosą więcej kłopotu niż radości. Dlatego najważniejszym aspektem w kwestii doboru długości włosia jest miejsce, w którym chcesz położyć nowy dywan.

Długie runo nie sprawdzi się w pokoju dziecięcym czy przedpokoju. Natychmiast ulegnie tam zabrudzeniom, które trudno będzie usunąć. Może też być problematyczne pod stołem jadalnym – na pewno będzie utrudniać przesuwanie krzeseł. Dywany o długim włosiu najlepiej nadają się do pomieszczeń wypoczynkowych np. sypialni. Dobrze spełniają swoją rolę również w łazience, gdzie miękkie podłoże po wyjściu z wanny jest na wagę złota. 

Dywany o krótkim runie są bardziej praktycznym wyborem. Zbierają mniej kurzu, dzięki czemu są łatwiejsze w utrzymaniu. Jeśli posiadasz zwierzęta, usuwanie ich sierści z dywanu o długim włosiu będzie nie lada wyzwaniem.

Kolejną zaletą dywanów z krótkim runem jest większy wybór wzorów. Wersje z długim włosiem zazwyczaj występują w jednym kolorze. Nie każdy wzór można przenieść na włochaty dywan, bo nie będzie dobrze widoczny. Jeśli zależy ci na oryginalnym kobiercu, zdecydowanie postaw na krótkie runo. 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze dywanu? Koniecznie sprawdź, czy posiada pod spodem silikonowe podbicie. Zapobiega ono przesuwaniu się dywanu, co jest ważne zwłaszcza w pokoju dziecięcym czy pod stołem jadalnym. Istnieje też możliwość dokupienia silikonowych podkładek, które możesz przykleić pod spodem.

Drugą ważną cechą jest gramatura wyrobu. Im wyższa tym mniejsze ryzyko powstania odkształceń, choćby podczas transportu ze sklepu do domu. Wyższa gramatura świadczy też o lepszej jakości dywanu oraz dodatkowo wpływa na ograniczenie przesuwania.

Kierując się powyższymi radami, na pewno znajdziesz dywan idealny. Nie musisz ograniczać się do oferty jedynie dużych sklepów. Jeśli szukasz naprawdę wyjątkowego dywanu, polecamy zwrócenie się ku wyrobom rękodzielniczym. Wtedy na pewno znajdziesz produkt jedyny w swoim rodzaju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here