Kraje skandynawskie od lat zajmują pierwsze miejsca w rankingach państw z najszczęśliwszymi mieszkańcami. Zapewne ma na to wpływ wiele czynników, od sytuacji ekonomicznej po podejście do życia. Jednak nie bez kozery będzie stwierdzenie, że minimalizm w wystroju wnętrz również ma w tym przypadku duże znaczenie!

Jak powszechnie wiadomo, bałagan i nadmierna ilość mebli w domu nie działają dobrze na nasze samopoczucie. O wiele łatwiej o obniżony nastrój, zdenerwowanie czy problemy ze snem w zagraconym mieszkaniu. Jeśli czujesz, że w twoim domu zaczyna brakować przestrzeni, postaw na skandynawski minimalizm.

Styl skandynawski – czym się charakteryzuje?

Skandynawski styl w aranżacji wnętrz bije rekordy popularności. Nie powinno to dziwić, skoro przy wysokich cenach mieszkań, wiele osób zwyczajnie nie ma miejsca w domu na dużą ilość mebli. Jednak poza minimalizmem, styl skandynawski cechuje też nowoczesność. Pokój w stylu skandynawskim pozostaje przy tym przytulny, czego brakuje na przykład pomieszczeniom w stylu industrialnym.

Minimalizm

Podstawowa cecha, która wyróżnia styl skandynawski? Umiar w ilości mebli i dodatków. Meble skandynawskie są wykonane z wysokiej jakości materiałów i z niezwykłą starannością, co wpływa też na ich wysokie ceny. Mieszkańcy Skandynawii zdają sobie sprawę, że jakościowe wyposażenie jest inwestycją na lata. Wiele skandynawskich firm meblarskich ma miano kultowych, a ich wyroby przechodzą z pokolenia na pokolenie.

Jasna kolorystyka

Kolorem bazowym dla skandynawskich wnętrz jest biel. Celem aranżacji w stylu skandynawskim jest osiągnięcie świetlistego, jasnego pomieszczenia. Biel najlepiej odbija światło dzienne, dlatego świetnie sprawdza się w tej roli. Pokój w stylu skandynawskim ma być miejscem, które podnosi na duchu i sprzyja relaksowi.

Jeśli projektujesz wystrój domu na wzór skandynawski od zera, zacznij od pomalowania ścian i sufitów na biało. Ramy okienne również zachowaj w tej kolorystyce. Z kolei na podłodze najlepiej sprawdzi się parkiet z jasnego drewna – kolejna cecha charakterystyczna stylu skandynawskiego.

W jakich kolorach wybrać meble i dodatki do mieszkania w stylu skandynawskim? Wszelkie zimne, jasne barwy zdadzą egzamin. Najbardziej popularnymi w ostatnim czasie są szarość, błękit, pastelowa zieleń. Część dodatków powinna pozostać w kolorach kontrastowych np. czerwieni, granacie lub czerni, aby pomieszczenie nie było zbyt jednolite.

Naturalne materiały

W krajach skandynawskich ekologia jest jednym z priorytetów. Dlatego wnętrza wypełnione są wyrobami z naturalnych materiałów, zazwyczaj pozyskanych z terenów Skandynawii. Zalicza się do nich drewno brzozy, jesionu i sosny. Tworzone są z niego nie tylko meble, ale również parkiet czy ramy okienne.

Typowo skandynawskie tekstylia to len i bawełna. Koce, poduszki, zasłony to ważne elementy, które dodają charakteru wnętrzom. Salon w stylu skandynawskim nie może obejść się bez dywanu, bo Skandynawowie uwielbiają chodzić boso. Cenione są również dodatki wykonane metodą recyklingu. W ten trend świetnie wpisują się popularne w ostatnich latach meble z palet.

Dużo światła

W Skandynawii noce są długie, w niektórych miejscach trwają nawet 24 godziny (noc polarna). Dlatego poza wykorzystywaniem w pełni światła dziennego, należy zadbać również o oświetlenie po zmroku. Wnętrza skandynawskie mają nie tylko centralnie powieszone żyrandole, ale też wiele mniejszych i większych lamp we wszystkich zakamarkach. Absolutnym must have stylu skandynawskiego są również świece – oczywiście w jasnych kolorach.

Rodzaje stylu skandynawskiego

Na przestrzeni lat styl skandynawski przechodził liczne ewolucje. Najbardziej rozpowszechniona odmiana, na którą składają się wszystkie powyższe cechy, nazywana jest new nordic. Oprócz niej możemy wyróżnić kilka dominujących rodzajów:

  • styl gustowiański – połączenie między nowoczesnością a tradycją. Cechuje się ciężkimi meblami oraz różnorodnością materiałów i faktur.
  • styl skandynawski w wersji folk – wiele czerpie ze skandynawskiego rękodzieła, zarazem w kwestii zdobienia mebli, jak i akcesoriów DIY. Najbardziej kolorowa ze wszystkich odmian skandynawskiego stylu.
  • scandi chic –  najnowszy trend w stylu skandynawskim. Do jasnej kolorystyki dołączają złoto, miedź i mosiądz oraz pudrowe barwy, które równoważą biel.
  • dark nordic – w mieszkaniu rządzą kontrasty i mocne akcenty, jednak równowaga z jasnymi barwami pozostaje zachowana.

Urządzenie mieszkania w stylu skandynawskim na pewno sprawi, że spędzanie w nim czasu będzie samą przyjemnością. Nie musisz od razu wywracać domu do góry nogami. Zacznij od wprowadzenia małych zmian lub aranżacji jednego pomieszczenia w stylu skandynawskim. Od razu poczujesz różnicę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here