Przedpokój jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w naszym domu, stąd też bardzo ważne są kwestie dokładnego przemyślenia jego aranżacji. Nie bez znaczenia pozostaje także funkcjonalność, co w wielu przypadkach, zwłaszcza, kiedy mamy do czynienia z małym metrażem, może okazać się dość problematyczne. Jest jednak wiele czynników, które jeśli weźmiemy pod uwagę, umożliwią nam stworzenia przestrzeni, która stworzy zgrany duet wygody i wykorzystania potencjału aranżacyjnego. O jakich mowa? Podpowiadamy.
Przedpokój jako wizytówka mieszkania
Przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem, jaki widzą goście zaraz po przestąpieniu progu naszego mieszkania. O ile jeszcze jakiś czas temu kwestie jego aranżacji były często pomijane, o tyle obecnie bardzo się to zmienia. Zarówno projektanci, jak i amatorzy dobrego designu podkreślają jego ważną rolę w ogólnym odbiorze dekoracji przestrzeni. Starają się także maksymalnie wykorzystać każdy metr kwadratowy, aby zwiększyć komfort przechowywania, nie tylko odzieży wierzchniej, ale także rzeczy na które nie ma często miejsca w pozostałych pomieszczeniach. Pochylenie się nad projektem przedpokoju i szukanie optymalnych rozwiązań jest więc jak najbardziej wskazane.
Kolor ma znaczenie
Podstawową kwestią, obok rzecz jasna mebli, jakie znajdą się w przedpokoju, jest jego kolor ścian. Odpowiednio wybrany będzie kluczem do aranżacyjnego sukcesu i jednocześnie niwelacji wszelkich mankamentów związanych z jego metrażem i ewentualnymi niedoskonałościami w proporcjach. Dobrze skomponowane barwy pomogą również wydobyć wszystkie zalety, jakie drzemią w wizytówce naszego mieszkania.
Jeśli chcemy stworzyć przestrzeń neutralną i jednocześnie przyczynić się do optycznego powiększenia metrażu, to bardzo dobrym posunięciem będzie postawienie na nieśmiertelną klasykę gatunku – biel. Jasne ściany i sufit będą prezentowały się ponadto schludnie. Jeśli obawiamy się, że ciężko będzie je utrzymać w czystości, to rozwiązania są dwa. Pierwsze – inwestycja w zmywalną farbę, natomiast druga, to podział ścian na dwie części. Górna może zostać utrzymana w jasnym tonie, natomiast dolna w nieco ciemniejszym odcieniu bieli tudzież przyjemnych dla oka szarościach. W przypadku, kiedy nasz przedpokój jest wąski i długi, wówczas z pomocą przyjdzie gra kontrastów. Wizualnie go rozszerzymy, gdy węższe ściany pokryte zostaną ciemniejszymi, kontrastowymi kolorami.
Dekoracyjne motywy na ścianach
Przedpokój nie jest jednak zarezerwowaną przestrzenią tylko dla gładkich ścian. Znajdzie się w niej miejsce także dla dekoracyjnych tapet, zwłaszcza pasów, jeśli chcemy zmienić proporcje wnętrza. Pionowe optycznie go wydłużą, natomiast poziome – poszerzą.
Z pomocą przyjdą także lamele ścienne ułożone w analogiczny sposób. Raczej zrezygnujmy z krzykliwych wzorów i motywów, zwłaszcza w małych wnętrzach. Takie działanie skutecznie przytłoczy ich odbiór i jednocześnie wprowadzi wrażenie aranżacyjnego chaosu. Bardzo dobrze odnajdą się natomiast w dekoracyjnej roli motywy cegły, które już od wielu sezonów są mocno osadzone we wnętrzarskich trendach. Bardzo neutralnym rozwiązaniem będzie pojawienie się na ścianie białych kafelków, jednak na przykład w nowoczesnych przedpokojach tudzież z loftowym zacięciem, idealnie odnajdzie się także ich czerwony odpowiednik.
Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wprowadzenie na ścian luster – im mniejszy przedpokój, tym ich większy rozmiar. Takie działanie mocno wpłynie na optyczne powiększenie wnętrza i jednocześnie będzie funkcjonalne. Jeśli nie na ścianach, to można je zamontować na frontach szafy, o ile się na taką zdecydujemy.
W stworzeniu wrażenia przytulności i jednocześnie dekoracyjności przedpokoju pomogą także obrazy. Bardzo ważne jest jednak to, aby były one spójne z charakterem pozostałych pomieszczeń. Bardzo modnym i lansowanym przez projektantów działaniem jest tworzenie ładu w mieszkaniach. Ich przysłowiowe dekorowanie ,,od sasa do lasa” nie jest już osadzone w trendach. Pamiętajmy o tym, że przedpokój, jako wizytówka mieszkania, po prostu je definiuje.
W przedpokoju musi się rozegrać także odpowiednia gra świateł. Im ich więcej, tym lepiej – przedpokój optycznie zyska na metrażu. Będzie funkcjonalnie, ale i także nowocześnie. Obok górnego punktowego, warto zainwestować w np. w rząd reflektorów na jednej ze ścian, kinkiet nad lustrem, albo też lampki LED.
Urządzenie przedpokoju a meble
Szukając odpowiednich mebli do naszego przedpokoju, na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać praktyczne rozwiązania. Na początku zdefiniujmy więc jego rolę – czy ma to być jedynie przestrzeń, w której znajdzie się miejsce na buty i odzież wierzchnią czy też chcemy przypisać jej także funkcje przechowywania innych rzeczy.
Jeśli nasza główna garderoba znalazła już miejsce w innym pomieszczeniu, ustawianie w przedpokoju szafy nie jest koniecznością. Tutaj sprawdzi się praktyczny minimalizm w postaci wieszaka, szafki na buty tudzież komody. Zbędne zabieranie metrażu nie ma sensu, często mniej, znaczy więcej.
Jeśli jednak metraż domu nie pozwala nam na urządzenie garderoby, albo też wprowadzenia do niego szafy, wówczas można pomyśleć o znalezieniu przestrzeni przedpokoju. Idealnie sprawdzą się więc szafy wnękowe na zamówienie, które pozwolą mądrze zaaranżować strefę przechowywania w pełni wykorzystując jej potencjał. Zabudowa do sufitu wespół z montażem drzwi przesuwnych (oszczędność miejsca) ma szansę wpisać się w nasze potrzeby. Pamiętajmy o montażu wieszaków na ubrania, półek i szuflad, które z pewnością ułatwią to działanie. W przypadku frontów, bardzo dobrym rozwiązaniem jest postawienie na utrzymane w kolorze ścian. Dzięki temu szafa wkomponuje się w aranżację. Z pomocą małym metrażom przyjdą zamontowane na nich lustra. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby fronty mocno odcinały się od kolorystyki wnętrza tworząc kontrast – wszystko jest kwestią naszego indywidualnego podejścia do stylu.
Aranżacja przedpokoju nie musi oznaczać przysłowiowej drogi przez mękę. Jeśli dokładnie zaplanujemy działanie i zdefiniujemy funkcję, jaką ma on pełnić w naszym domu, może być to nawet ciekawą przygodą.