Mieszkasz w mieszkaniu z małą ilością światła dziennego? Kwiaty doniczkowe na pewno dodadzą mu pozytywnej energii. Wydaje ci się, że żadna roślina nie przeżyje w zacienionym pokoju? Nie wszystkie potrzebują ciągłej ekspozycji na słońce. Przeczytaj, jakie kwiaty wybrać do ciemnego pomieszczenia.

Posiadanie w domu roślin doniczkowych ma same zalety. Nie tylko ładnie wyglądają, ale też niosą korzyści dla zdrowia. Wszystkie kwiaty wytwarzają tlen niezbędny nam do życia. Niektóre dodatkowo nawilżają i oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji. Uważasz, że nie masz ręki do roślin? Część z nich jest mało wymagająca, więc dla tylu plusów warto zaryzykować. 

Jakie rośliny cieniolubne wybrać do domu?

Istnieją rodzaje roślin, które w naturalnych warunkach wybierają życie w cieniu. Występują zazwyczaj w lasach, pod koronami drzew lub w mieście zasłonięte murami, parkanami czy budynkami. Niektóre z nich znajdziemy również w wersjach doniczkowych.

1.   Monstera

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie pexels-tiia-pakk-5075473-768x1024.jpg

Roślina, która od dłuższego czasu robi furorę na Instagramie. Być może powodem jej popularności są niewielkie wymogi w kwestii oświetlenia i pielęgnacji. Na co dzień żyje w tropikalnych lasach, więc jest przyzwyczajona do małej ilości promieni słonecznych. Jednak należy pamiętać o częstym jej podlewaniu, bo monstera lubi wilgoć.

Najczęściej wybieranym gatunkiem jest monstera dziurawa o dużych, sercowatych liściach z podłużnymi dziurami. Właśnie one sprawiają, że światło dociera również do dolnych części rośliny. Właściciele monster zalecają raz na jakiś czas spryskanie lub przemycie liści rośliny wodą, aby jak najlepiej naśladować wilgotne środowisko tropików.

2.   Paproć

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie fern-3964105_1920-1024x683.jpg

Kwiatem cieniolubnym z naszego rodzimego podwórka jest paproć. Świetnie sprawdzi się w sypialni, ponieważ posiada zdolność nawilżania powietrza. Chociaż panuje przekonanie, że paprotka jest łatwa w utrzymaniu, nie jest ono do końca zgodne z prawdą. Rośliny te należą do kapryśnych i najmniejszy błąd w pielęgnacji może doprowadzić do ich choroby lub zwiędnięcia.

Paproć należy ustawić w półcieniu, który najbardziej przypomina jej naturalne środowisko pod koronami drzew. Ciemny kąt nie będzie dobrym wyborem. Jeśli nie masz możliwości umieszczenia jej w sypialni, dobrym miejscem będzie również łazienka. Para wodna i wilgoć to raj dla paprotek.

3.   Skrzydłokwiat

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie skrzydlokwiat.jpg

Skrzydłokwiat wybierany jest zazwyczaj ze względu na swój ładny wygląd. Lśniące, ciemnozielone liście i białe kwiaty o nietypowym kształcie dodają uroku każdemu pomieszczeniu.

Jednak ten kwiat doniczkowy ma również swoje praktyczne zastosowanie, które doceniło nawet NASA. Badania wskazują, że skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z substancji chemicznych zagrażających zdrowiu. Dlatego będzie dobrym wyborem dla osób mieszkających w dużych miastach, gdzie powietrze jest mocno zanieczyszczone.

Skrzydłokwiaty lubią ciepłe, zacienione miejsca i dużo wilgoci. Dobrze radzą sobie nawet w pomieszczeniach, gdzie nie dochodzi światło dzienne. Ważnym elementem uprawy tych kwiatów jest częste spryskiwanie ich wodą, najlepiej “odstaną” w temperaturze pokojowej.

4.   Storczyk

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie orchids-595242_1920-1024x681.jpg

Kolejna roślina doniczkowa, którą pokochały blogerki i instagramerki. Storczyki, znane również jako orchidee, można poznać po licznych różowych lub białych kwiatach. Jest ich wiele rodzajów, z których część preferuje ciemniejsze pomieszczenia. Przed zakupem koniecznie upewnij się, czy dana odmiana do takich należy.

Niestety, orchidee są wymagającymi roślinami. Zwłaszcza, jeśli chcesz, aby zakwitły więcej niż raz. Mają tendencję do gnicia lub obsychania korzeni. Przy ich zakupie jest to pierwsza rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Korzenie storczyka powinny być mocne, srebrnoszare przed podlaniem lub zielone po nawodnieniu. Również w późniejszej pielęgnacji od stanu korzeni uzależniona jest częstość podlewania.

Wszelkie brązowe fragmenty czy plamy są oznaką choroby. Widzisz na korzeniach chorobowe zmiany? Jak najszybciej obetnij suchą lub zgniłą część, aby uratować resztę rośliny. Storczyki wymagają częstego nawożenia, regularnego podcinania korzeni i przecierania liści. Zdecydowanie są to kwiaty doniczkowe dla osób, którym pielęgnacja roślin sprawia radość.

5.   Wężownica

Całkowite przeciwieństwo storczyków. Wężownica jest łatwą w utrzymaniu rośliną, która dobrze znosi okresy suszy. Prędzej zaszkodzi jej zbyt częste nawadnianie. Idealny wybór dla osób, które zapominają o podlewaniu kwiatów w mieszkaniu.

Wężownicę najlepiej ustawić w półcieniu. Chociaż jest odporna na choroby, w całkowitym zaciemnieniu liście mogą stać się wiotkie i łamliwe. Niektóre jej odmiany osiągają ponad metr wysokości, inne występują w wersji miniaturowej. Należy uważać na ostre liście o podłużnym kształcie, którymi można się nawet skaleczyć. Z tego względu nie jest polecana do mieszkań z dziećmi i zwierzętami.

Jak widzisz, ciemne mieszkanie nie jest przeszkodą w posiadaniu kwiatów doniczkowych. Ważne, aby świadomie wybierać gatunki, które przetrwają w takich warunkach. Obecność roślin odpręża i poprawia nastrój, a ich prozdrowotne właściwości korzystnie wpływają na twoje samopoczucie. Już dziś wybierz się do najbliższej kwiaciarni lub sklepu ogrodniczego, aby poprawić wystrój mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here