Jesteś jednym ze szczęściarzy, którzy pracują zdalnie? Zapewne wiesz, że praca w domu wymaga dużo więcej samozaparcia niż w biurze. Domowa przestrzeń sprzyja rozleniwieniu, a członkowie rodziny za ścianą nie pomagają w skupieniu. Jak dostosować miejsce pracy zdalnej, aby była najbardziej produktywna?

Przed pandemią koronawirusa praca zdalna była rzadkością, zarezerwowaną głównie dla pracowników branży IT. Większość z nas nie wyobrażała sobie dnia bez codziennej podróży do biura, a skupienie się na obowiązkach zawodowych w domu graniczyło z cudem. Niektóre firmy oferowały pracownikom możliwość home office maksymalnie raz w tygodniu.

Nadejście pandemii zmieniło podejście do pracy zdalnej zarazem pracodawców, jak i pracowników. Badania wskazują, że wbrew powszechnej opinii, home office nie ma negatywnego wpływu na naszą produktywność – zmniejsza ją zaledwie o 1%. Zapewne dlatego wiele firm rezygnuje z wynajmowania biur i na stałe przechodzi do modelu zdalnego. Ciebie również to czeka? Koniecznie przeczytaj, jak zawczasu przygotować pokój idealny do pracy zdalnej.

Jak przystosować miejsce do pracy zdalnej?

1.   Wydziel przestrzeń na pracę 

Praca z łóżka nigdy nie będzie efektywna. Ważne, aby oddzielić, choćby wizualnie, miejsce pracy zdalnej od strefy sypialnianej. Wtedy łóżko nie będzie kusiło drzemką, a nasz sen pozostanie jakościowy. Okazuje się, że praca w sypialni może utrudniać późniejsze zasypianie.

Osoby, które sypiają w drugim pomieszczeniu, nie powinny mieć z tym problemu. Jednak również posiadacze kawalerek lub pojedynczych pokoi mają szansę na stworzenie swojego małego gabinetu. Wystarczy pomiędzy łóżkiem a miejscem pracy postawić coś, co wizualnie oddzieli te dwie strefy od siebie np. parawan, zasłonę czy stojący wieszak z ubraniami.

2.   Odpowiednie tło dla wideorozmów

Jeżeli zdarza ci się odbywać służbowe rozmowy z włączoną kamerką, musisz zadbać o profesjonalne tło. Najlepszym wyborem będzie ustawienie komputera zwróconego w stronę półki z książkami lub ściany w stonowanych barwach. Możesz również postawić za sobą rośliny. Zasłonisz za ich pomocą rzeczy, których nie chcesz pokazywać współpracownikom czy klientom.

3.   Dobre oświetlenie

W biurach zazwyczaj trudno odróżnić porę dnia ze względu na mocne oświetlenie. Na szczęście, w domu nie potrzebujesz instalować kilkunastu świetlówek na suficie. Jednak warto postawić komputer niedaleko okna, aby jak najdłużej korzystać z naturalnego światła dziennego. Twoje oczy będą męczyły się wolniej, prawdopodobnie unikniesz też bólów głowy.

Podczas pracy wieczorem lub w nocy przyda się lampka na biurku i jednocześnie zapalone światło sufitowe. Długotrwałe patrzenie w ekran nie służy naszemu wzrokowi, a brak odpowiedniego oświetlenia dodatkowo wzmaga ten negatywny efekt.

4.   Dostosuj wysokość biurka lub stołu

Wysokość biurka lub stołu ma znaczenie nie tylko dla naszych pleców, ale również wpływa na efektywność pracy. Badacze twierdzą, że mózg najwyższy poziom koncentracji i zdolność przyswajania wiedzy osiąga w pozycji stojącej.

Dlatego najlepszym wyborem do pracy zdalnej są biurka z regulowaną wysokością. Pozwalają one na dowolną zmianę pozycji, kiedy przyjdzie nam na to ochota. Kilkugodzinne siedzenie źle wpływa na naszą posturę, powoduje bóle pleców i karku. Zwłaszcza, jeśli siedzimy zgarbieni lub trzymamy komputer daleko od siebie. Regulowane biurko możesz idealnie dostosować do swoich potrzeb.

Jeżeli masz w domu mało miejsca, dobrym wyborem będzie mebel wielofunkcyjny np. toaletka, którą można przekształcić w biurko. Dzięki rosnącej popularności pracy zdalnej projektanci prześcigają się w wymyślaniu podobnych rozwiązań.

5.   Odpowiednie krzesło

Firmy często zapewniają odpowiednio wyprofilowane fotele biurowe. Niestety, raczej nie  pozwalają ich zabierać do domu, a podczas pracy zdalnej zapewne szybko za nimi zatęsknisz. W celu uniknięcia bólów kręgosłupa, warto zainwestować w porządny fotel.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze krzesła do pracy zdalnej? Ważne, aby posiadało możliwość dostosowania wysokości do twojego wzrostu i biurka. Dodatki w postaci regulowanego oparcia, zagłówka i podłokietników sprawią, że siedzisko idealnie dopasujesz do swoich potrzeb. Krzesło powinno być również wyprofilowane w sposób najbardziej przypominający naturalne wygięcia kręgosłupa. Twoje plecy ci za to podziękują!

6.   Dodatkowy sprzęt i jego ustawienie

Miejsce pracy musisz dostosować również do ilości potrzebnego sprzętu. Jeżeli w pracy używasz kilku monitorów i nie możesz z nich zrezygnować, będziesz potrzebował dużej przestrzeni roboczej. Monitory powinieneś ustawić na lekkim podwyższeniu, aby znajdowały się na wysokości twojego wzroku.

Koniecznością do komfortowej pracy jest myszka, a czasem również zewnętrzna klawiatura. Przydatna będzie również podkładka chłodząca pod laptopa, która zapobiegnie jego przegrzaniu i pomoże utrzymać ekran na poziomie oczu. Zadbaj też o wygodną podkładkę pod myszkę, najlepiej z podpórką na nadgarstek.

Praca zdalna okazuje się zdecydowanie prostsza, kiedy wykonujemy ją w komfortowej przestrzeni. Wiele osób po paru miesiącach home office nie wyobraża sobie powrotu do biura. Po stworzeniu w domu odpowiedniego kącika do pracy, prawdopodobnie do nich dołączysz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here