Planujesz remont łazienki? Przy małym metrażu raczej nie masz wyboru – zapewne zdecydujesz się na prysznic. Jednak duża łazienka daje pole do popisu, a tym samym ciągłych rozważań nad sposobami jej urządzenia. Czytaj dalej, aby ułatwić sobie podjęcie decyzji w odwiecznej walce pomiędzy wanną i prysznicem.

Kiedy myślimy o wannie, w wyobraźni widzimy relaksującą kąpieli z bąbelkami. Nie każdego dnia mamy jednak czas na długie pluskanie w gorącej wodzie. Rano przed pracą czy w upalny dzień większość osób preferuje szybki prysznic. Sprawdźmy, który wybór jest bardziej praktyczny na co dzień.

Wanna czy prysznic – co wziąć pod uwagę?

Najbardziej znaczący przy projektowaniu łazienki jest jej metraż. W niektórych toaletach w blokach trudno się obrócić, a co dopiero wstawić wannę! Jeżeli jesteś w trakcie budowania domu i masz wpływ na rozmiar pomieszczeń, zastanów się zawczasu nad urządzeniem wnętrz. Może uda ci się zaplanować dwie łazienki? Wtedy nie będzie potrzeby wybierania pomiędzy wanną a prysznicem.

Jednak jeśli wprowadzasz się do nowego mieszkania, zmiana metrażu poszczególnych pomieszczeń prawdopodobnie nie jest możliwa. Kiedy kupujesz mieszkanie z drugiej ręki, zwróć uwagę, jaki rodzaj armatury był w łazience wcześniej. Zmiana odpływu z wannowego na prysznicowy wymaga dużo pracy i dodatkowych nakładów finansowych.

Masz mieszkanie w stanie deweloperskim? Koniecznie sprawdź, czy wymarzona wanna zmieści się w łazience. Pamiętaj, aby w obliczeniach dodać 2-3 cm zapasu na tynk lub kafelki na ścianach. Największy fan kąpieli zgodzi się, że bez możliwości wyciągnięcia nóg w gorącej wodzie, wanna traci na wartości.

Ważnym aspektem jest też fakt posiadania dzieci w rodzinie. Jeżeli dopiero planujesz potomstwo, weź to pod uwagę przy projektowaniu łazienki. Zdecydowanie wygodniej będzie umyć pociechy w wannie. Jeżeli masz dwójkę lub trójkę dzieci, możesz kąpać je jednocześnie, co oszczędzi czas i zużycie wody. Dodatkowo zabawy w wannie będą świetną rozrywką dla dzieciaków!

Z kolei mieszkanie przystosowane do osób starszych, powinno posiadać prysznic. Być może się zdziwisz, bo przecież w wannie można usiąść. Jednak wstawienie specjalnego taboretu do kabiny prysznicowej również to umożliwia. Pod prysznicem łatwiej się umyć – wystarczy zawiesić słuchawkę odpowiednio wysoko i namydlić ciało. Jest też mniejsze ryzyko poślizgnięcia przy wchodzeniu i wychodzeniu. Pamiętaj, aby brodzik nie był zbyt wysoki, bo starsze osoby mają zazwyczaj problemy z poruszaniem.

Zalety i wady prysznica

Lekarze i kosmetolodzy zgodnie uważają prysznic za zdrowszą i bardziej higieniczną opcję. Częste leżenie w wannie wysusza skórę. Nie można również zapominać, że w kąpieli pływa brud i bakterie, które zmyjemy z ciała. Długie przesiadywanie w wodzie niesie tym samym ryzyko np. infekcji intymnej.

Statystycznie pod prysznicem spędzamy mniej czasu niż w kąpieli. Jest to zrozumiałe, bo do szybkiego mycia się został stworzony. Jeżeli należysz do osób spóźnialskich, zrezygnowanie z wanny może pomóc ci pokonać ten zły nawyk. Zdecydowanie łatwiej wyjść spod prysznica niż z gorącej kąpieli. Chociaż w zimowe poranki obie czynności bywają osiągnięciem.

Teoretycznie podczas prysznica zużywamy też mniej wody. Oczywiście, o ile nie spędzamy pod nim długich godzin. Średnio jest to 15 litrów na minutę, jednak można dodatkowo ograniczyć zużycie poprzez zakręcanie kurka podczas namydlania ciała czy golenia nóg. Warto też pomyśleć o ograniczniku do słuchawki prysznicowej, który zmniejszy przepływ wody.

Zalety i wady wanny

Największą zaletą wanny są oczywiście relaksujące kąpiele. Nie tylko pomagają pozbyć się stresów z całego dnia. Dodatkowo, dzięki gorącej wodzie, w łazience powstaje dużo pary wodnej. Świetnie wspomaga ona wchłanianie upiększających maseczek czy odżywek do włosów. Warto właśnie podczas kąpieli wykonywać tego typu rytuały. Twoja skóra na pewno ci się odwdzięczy!

W ofercie wanien masz również większy wybór niż w przypadku pryszniców. Występują w przeróżnych kształtach: narożne, owalne, prostokątne. Mogą być wolnostojące, a nawet wpuszczone w podłogę. Jeśli przykładasz dużą wagę do wystroju, decyzja o zamontowaniu wanny pozwoli popuścić wodze fantazji.

W kabinie prysznicowej możesz zamontować panel z hydromasażem, jednak wanna z tą funkcją będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Masaż na stojąco nie jest do końca tym, co większość osób widzi w wyobrażeniach pod słowem “relaks”. Fani umilania sobie życia nie będą w stanie obejść się bez wanny z hydromasażem! 

Kompromisem pomiędzy tymi dwoma urządzeniami jest instalacja wanny z parawanem i możliwością zawieszenia słuchawki. Wtedy masz możliwość wzięcia zarazem szybkiego prysznica przed pracą, jak i długiej kąpieli wieczorem po tygodniu spędzonym w biurze. Dodatkowo, takie rozwiązanie wygląda bardziej nowocześnie niż tradycyjna wanna.

Oczywiście, przy wyborze armatury łazienkowej największe znaczenie ma gust twój i reszty domowników. Nie ma sensu na siłę przekonywać się do najbardziej funkcjonalnych kabin prysznicowych, kiedy uwielbiasz długie kąpiele i nie wyobrażasz sobie bez nich życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here