Sauna w domu kojarzona jest z luksusem, jednak obecnie decyduje się na nią coraz więcej osób. Częste zażywanie kąpieli parowych nie tylko jest źródłem relaksu, ale też zdrowia. Jakie są zalety posiadania sauny w domu?

Nie każdy czuje się komfortowo podczas korzystania z ogólnodostępnych łaźni parowych w SPA, hotelach czy na siłowni. Zważywszy, że z sauny korzystamy zazwyczaj nago, nie ma w tym nic dziwnego. Dodatkowo nie zawsze mamy pewność, że obce osoby zachowują w takim miejscu zasady higieny. Zbudowanie sauny w domu oszczędza takich wątpliwości.

Właściwości sauny

Co zyskasz dzięki regularnym zabiegom w domowej saunie? Korzyści zależą od jej rodzaju, jednak zawsze wyjdziesz z niej rozluźniony i zrelaksowany. Kąpiel parowa poprawia krążenie i ogólną wydolność organizmu. Oprócz tego oczyszcza ciało z toksyn, a tym samym wzmacnia odporność. Z sauny najlepiej korzystać przed pójściem spać. Rozluźniający seans pozwoli uniknąć problemów z zaśnięciem i poprawi jakość snu.

Sauna polecana jest osobom z napięciem mięśni grzbietu czy reumatoidalnym zapaleniem stawów. Sportowcy korzystają z niej po treningu, ponieważ rozluźnia mięśnie i zapobiega ich bólom. Dłuższe przesiadywanie w wysokiej temperaturze przyspiesza metabolizm. Podczas seansu w saunie suchej można spalić nawet 300 kalorii!

Kąpiele parowe służą też osobom z łojotokowym zapaleniem skóry. Chociaż przy większości chorób skórnych sauna jest odradzana. Jednak w domowej łaźni warunki są zdecydowanie bardziej higieniczne, dlatego warto skonsultować ten pomysł z lekarzem. Być może okaże się, że w przypadku twojego schorzenia zabiegi parowe wspomogą leczenie.

Jakie są jeszcze przeciwwskazania do korzystania z sauny? Powinny jej unikać osoby z chorobami układu krążenia, żylakami i ciężkimi chorobami ogólnoustrojowymi. Nie jest polecana również osobom starszym i dzieciom. Kiedy podczas korzystania z sauny zrobi ci się słabo, natychmiast przerwij zabieg.

Jaką saunę do domu wybrać? Rodzaje saun.

Sauny różnią się między sobą nie tylko sposobem działania, ale też konstrukcją. Dlatego najlepiej podjąć decyzję instalacji łaźni parowej w domu jeszcze przed rozpoczęciem jego budowy. Zazwyczaj konieczne jest wydzielenie oddzielnego pomieszczenia na saunę, jednak można też kupić gotową kabinę i wstawić ją do dużej łazienki lub piwnicy czy ogrodu. Jaki rodzaj sauny wybrać?

  • sauna parowa (rzymska) – polecana dla początkujących, bo temperatura wynosi w niej zazwyczaj ok. 50-65oC. Parę wytwarzają parowniki, a wilgotność powietrza może wynosić nawet 100%. Z takich saun korzystają sportowcy po treningach.
  • sauna mokra – również sauna parowa, jednak para wodna powstaje tutaj wskutek polewania wodą gorących kamieni. Dzięki temu wilgotność powietrza jest niższa (do 40%), a ogólna temperatura wyższa (65-90oC). Polecana dla osób z tłustą skórą lub łojotokiem.
  • sauna sucha – inaczej nazywana sauną fińską. Temperatura również podnoszona jest za pomocą gorących kamieni i sięga nawet 110oC. Z kolei wilgotność wynosi zaledwie 10%. Absolutnie nie powinny z niej korzystać osoby starsze i dzieci.
  • sauna infrared – nowoczesny rodzaj sauny, gdzie za temperaturę (do 60oC) i wilgotność (ok. 25%) odpowiadają promienniki na podczerwień. Jest to jedyny rodzaj sauny bezpieczny również dla dzieci i emerytów.
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie infrared-lamp-2808935_1920-1024x683.jpg

Jaki jest koszt domowej sauny?

Cena sauny w domu zależy od wybranego rodzaju, jakości materiałów i jej wielkości. Zazwyczaj najdrożej wychodzą kabiny tworzone na wymiar – ich koszt waha się od 6 do 20 tys. złotych. Duży wpływ na końcową cenę ma rodzaj wybranego drewna. Najtańsze kabiny saunowe powstają ze świerku skandynawskiego, a najdroższe z jodły i cedru.

Sauny z piecem i gorącymi kamieniami (5-6 tys. złotych) będą większym wydatkiem niż sauna na podczerwień (min. 3 tys. złotych). Należy pamiętać, że zakup samej kabiny nie wystarczy. Trzeba dokupić również piec lub promienniki na podczerwień.

Zdecydowanie drożej wychodzą sauny wolnostojące do postawienia w ogrodzie, które działają na zasadzie ruskiej bani. Również wykorzystywane są w nich gorące kamienie, dlatego wymagają kupienia odpowiedniego pieca. Koszt sauny ogrodowej wynosi zazwyczaj ponad 10 tys. złotych.

W zależności od tego, czy kupimy piec elektryczny czy na drewno, różne będą koszty eksploatacji. Przy 2-3 zabiegach tygodniowo rachunki za prąd powinny wzrosnąć maksymalnie o kilkanaście złotych. Z kolei używanie sauny infrared to koszt 200-250 złotych rocznie.

Wymagane warunki do instalacji sauny

Saunę należy ustawić w odpowiednio przygotowanym do tego pomieszczeniu, aby korzystanie z niej było bezpieczne. Wilgoć nie może wydostawać się na zewnątrz, ponieważ mogłaby naruszyć konstrukcję domu. Jakie są wymogi do prawidłowego zainstalowania sauny?

  • pod sauną należy umieścić specjalne profile aluminiowe, które zapobiegają wnikaniu wilgoci w podłogę
  • kabina saunowa powinna być oddalona o min. 2 cm od ścian
  • podłogę wewnątrz najlepiej wyłożyć antypoślizgowymi płytkami ceramicznymi
  • sauna powinna posiadać izolację termiczną, która będzie chronić resztę pomieszczenia przed przegrzaniem i ułatwi szybsze nagrzewanie kabiny
  • instalacja elektryczna sauny powinna znajdować się na oddzielnym obwodzie
  • kabina saunowa koniecznie musi posiadać odpowiednią wentylację
  • jeżeli wybierzesz saunę z piecem wymagane jest podłączenie jej do osobnego przewodu kominowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here