Szklane ściany to jeden z nowoczesnych i ciekawych pomysłów aranżacyjnych, który albo się kocha, albo nienawidzi. To bardzo wyraziste rozwiązanie dodające wnętrzu charakteru, oryginalności oraz światła, powiększające optycznie przestrzeń. Sprawdzi się w minimalistycznych i modernistycznych domach, a także na niewielkich metrażach lub pomiędzy niektórymi pomieszczeniami. Dlaczego warto wykorzystać ten trend?

Ściana z widokiem na ogród

Dzięki szklanej ścianie zewnętrznej otwieramy dom na ogród, zapewniając sobie tym samym ciągły widok na kojącą zieleń drzew, krzewów i roślin ogrodowych. Jednocześnie doskonale doświetlamy pomieszczenie, do którego wpada ogromna ilość światła. Taka ściana gwarantuje nam niezwykły teatr – gdy wieczorem usiądziemy przed kominkiem z kubkiem herbaty lub lampką wina, zachodzące słońce lub padający śnieg stworzą za oknem piękny widok, który zrelaksuje nas po ciężkim dniu.

Estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie

Szklana ściana – zarówno zewnętrzna, jak i ta między pomieszczeniami – zapewnia wysoką estetykę i nowoczesność wnętrza. Takie rozwiązanie w domu kojarzy się z minimalizmem, elegancją, a także otwartością. Mycie nie wymaga wiele pracy, ponieważ szyby to rozwiązanie stosunkowo łatwe czyszczeniu, choć nie wszystkim „dodatkowy obowiązek” może przypaść do gustu. Bez względu na to, czy wybierzemy do domu  duże okna, szklane panele, pustaki szklane czy przeszklone drzwi, zawsze takie rozwiązanie będzie robiło ogromne wrażenie na gościach. Szklane ściany nie muszą być przeźroczyste – mogą być laminowane foliami (gładkimi lub np. wzorzystymi) czy matowe, nieprzejrzyste. W każdym wariancie gwarantują dużą ilość światła, a tym samym rozjaśniają wnętrze.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Takie rozwiązanie, choć wydaje się rozwiązaniem ryzykownym, takim nie jest. Szklane ściany są bezpiecznej grubości i zbudowane z mocnego szkła, które nie rozbija się przy uderzeniu mechanicznym – na przykład przez dziecko. Szkło hartowane, które jest często stosowane w przypadku tego typu rozwiązań aranżacyjnych, jeśli już się rozbije, rozpada się na duże kawałki o tępych krawędziach, dlatego ryzyko, że w takiej sytuacji komuś stanie się krzywda, jest bardzo małe.

Osobno, a jednak razem

Choć w domu często szukamy prywatności, są sytuacje, w których szklana ściana może doskonale się sprawdzić. To idealny pomysł na przykład na przedzielenie kuchni i salonu czy salonu i przedpokoju. Dzięki temu zapewniamy sobie stały kontakt z innymi domownikami, nawet jeśli jesteśmy w innym pomieszczeniu. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w przypadku dzielenia pomieszczeń na różne strefy – szczególnie jeśli jedna z części po podziale zostanie bez okna, ponieważ szkło zagwarantuje dobry dostęp do światła również w „ślepym” pomieszczeniu. Szklana ściana działowa nie pomniejsza także optycznie przestrzeni, co jest ważne przede wszystkim w małych pomieszczeniach.

Szklane ściany z drzwiami przesuwnymi – rozwiązanie uniwersalne

Drzwi przesuwne ze szkła to idealne rozwiązanie do niewielkich metraży, ponieważ nie tylko optycznie je powiększają i doświetlają wszystkie części domu, lecz także zapewniają oszczędność miejsca – nie trzeba zostawiać zapasu przestrzeni przy drzwiach, by udało się je otworzyć. Przy takich drzwiach można stawiać meble czy inne przedmioty i cieszyć się zyskaną przestrzenią. To doskonałe rozwiązanie do oddzielenia kuchni i salonu, ponieważ drzwi – po zamknięciu – odizolują pozostałą część mieszkania od zapachów przygotowywanych potraw (każdy z nas chyba wie, czym są ubrania pachnące obiadem…) oraz kuchennej wilgoci. Mimo izolacji zapewnią jednak świetną widoczność salonu, jadalni lub innego pokoju, a po otwarciu połączą je w jedno, co jest niezwykle cenne podczas przyjęć, świąt lub innych uroczystości.

Jednak nie jest to jedyna możliwość – szklane drzwi tak samo dobrze sprawdzą  się w przypadku wydzielania pracowni lub… budowania kabiny prysznicowej. Drzwi dają duże możliwości aranżacyjne ze względu na wiele dostępnych rozwiązań i opcji wyboru, takich jak rama lub okucia czy system profilowy lub rurowy. Warto jednak dobrze zaplanować aranżację już na etapie projektowana domu, by skrzydła znalazły się w jak najlepszej lokalizacji i były praktyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here