Ceramika wielu osobom kojarzy się jedynie z jej artystyczną odmianą – rzeźbami, figurkami czy wazonami. Tymczasem wyroby użytkowe stanowią zdecydowanie bardziej różnorodną grupę. Porcelana, fajans, porcelit – z tych materiałów twórcy potrafią wyczarować produkty nie tylko praktyczne, ale również cieszące oko przez lata. Jaki rodzaj ceramiki użytkowej wybrać do domu? Na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że kupujemy produkt wysokiej jakości? 

Ceramika użytkowa w Polsce ma niezwykle długą tradycję. Wszyscy kojarzymy marki takie jak Lubiana, Bolesławiec czy Chodzież. Ich wyroby sprzed kilkudziesięciu lat osiągają zawrotne wartości na aukcjach kolekcjonerskich. Jednak nie brakuje nowych twórców, którzy wprowadzają tchnienie świeżości na polski rynek ceramiczny. Jak rozpoznać, którzy z nich są warci uwagi?

Jak kupować ceramikę użytkową?

U renomowanych, tradycyjnych producentów nie musisz się martwić o jakość i trwałość wykonania wyrobów ceramicznych. Zależy ci na bardziej nowoczesnym charakterze? W tym przypadku ładny wygląd nie zawsze oznacza porządne wykonanie. Przed wybraniem się na zakupy, poznaj charakterystyczne cechy wyróżniające jakościową ceramikę użytkową.

Porcelana

Porcelana – zwana inaczej “białym złotem” – jest najbardziej cenionym i najdroższym rodzajem ceramiki użytkowej. Dlatego łatwo trafić na podróbki. Jak rozpoznać oryginalną porcelanę? Wbrew pozorom nie jest to trudna sztuka. Nawet niewprawne oko dostrzeże podstawową cechę porcelany – przepuszczalność światła. Zanim zdecydujesz się na bardzo drogą zastawę stołową, przypatrz się jednemu z naczyń pod słońce. Jeżeli przepuszcza jego promienie, masz do czynienia z oryginalną porcelaną.

Możesz również wykonać test dźwiękowy. Wystarczy delikatnie uderzyć porcelanowy talerz, filiżankę lub czajnik sztućcem. W przypadku oryginalnej porcelany dźwięk będzie wysoki i dźwięczny, przy podróbce lub fajansie – głuchy i niski.

Dlaczego porcelana jest tak kosztowna? Składa się na to kilka czynników. Wbrew powszechnemu mniemaniu wyroby porcelanowe są bardzo trwałe. Ich twardość dorównuje granitowi, a zewnętrzna powłoka jest nieścieralna. Nawet w przypadku mycia w zmywarce.

Na cenę porcelany ma też wpływ ręczne wykonanie. Chociaż obecnie naczynia są po części wytwarzane maszynowo, najlepsze zakłady wciąż pozostają przy ręcznych wykończeniach i zdobieniach. 

Porcelana wysokiej jakości zazwyczaj jest śnieżnobiała i trudno ulega zabrudzeniom ze względu na niską porowatość. Jednak od jakiegoś czasu popularność zyskują również wyroby o kremowym odcieniu, które wytwarza się nieco inaczej. Zachowują jednak takie same właściwości, jak biała porcelana. Zakup oryginalnej, porcelanowej zastawy to inwestycja na lata.

Fajans

Fajans jest tańszym zamiennikiem porcelany o zdecydowanie niższej jakości. Głównym sposobem na rozpoznanie wyrobu z tego materiału jest obecne na nim białe szkliwo, które nie przepuszcza promieni słonecznych. Ponieważ masa fajansowa naturalnie ma kolor szary, producenci nakładają nawet kilka warstw białej powłoki.

Naczynia z fajansu są cięższe i mniej wytrzymałe od porcelany. W związku z tym lepiej sprawdza się w roli ceramiki artystycznej. W trakcie użytkowania łatwo o odprysk szkliwa, a nawet mała usterka może sprawić, że naczynie zacznie przeciekać.

Porcelit

Porcelit nazywany jest “półporcelaną”, ponieważ ma podobne do niej właściwości. Również charakteryzuje się dużą wytrzymałością i twardością, choć oczywiście nie w takim stopniu jak “białe złoto”. Surowce służące do jego wytwarzania mają gorszą jakość, jednak wciąż lepszą niż w przypadku fajansu. Porcelit również pokrywany jest szkliwem, dlatego występuje w różnych kolorach od białego i kremowego do granatu, czerwieni czy żółci. Zazwyczaj wykorzystywany jest do tworzenia eleganckich naczyń żaroodpornych lub armatury łazienkowej.

Kamionka

Ten rodzaj materiału glinianego charakteryzuje się odpornością na działanie kwasów. Dlatego często z kamionki wykonywane są beczki do kiszenia ogórków, kapusty czy tworzenia zakwasu buraczanego. Tego rodzaju naczynia spotykamy zazwyczaj w kuchniach naszych babć, jednak młodsze osoby kupują je również w celach dekoracyjnych.

Kamionkę rozpoznasz po mocno lśniącej powłoce, która powstaje wskutek pokrycia jej warstwą soli przed wypaleniem. W tego typu naczyniach często podawane jest również grzane wino lub miód w restauracjach. Wyroby z kamionki na pewno dodadzą twojej kuchni tradycyjnego, domowego charakteru. Jeśli nie planujesz robić kiszonek, zawsze możesz trzymać w nich sól, makaron lub inne sypkie produkty. Jak widzisz, ceramikę użytkową do domu najlepiej wybierać osobiście.

Podczas zakupów online nie będziesz w stanie sprawdzić cech, po których rozpoznasz jakościowe i oryginalne produkty. Przepuszczalność światła i ciężkość stanowią główne różnice, które świadczą o niższej jakości wykonania wyrobów ceramicznych. Oczywiście, renomowane marki nie pozwoliłyby sobie na sprzedaż bubli, więc w ich przypadku możesz zaryzykować kupno na odległość. Jeśli planujesz zakup od mniej znanego wytwórcy i nie masz możliwości osobistej wizyty w sklepie, warto sprawdzić przedtem opinie na jego temat w Internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here